Корисник:19user99/788

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Година 788 (DCCLXXXVIII) беше престапна година со почеток во вторникот (линк ќе се прикаже целосната календар) на Јулијанскиот календар. Деноминација 788 за оваа година, се користи уште од почетокот на средновековниот период, кога Anno Domini календар ера стана распространет метод во Европа за именување години.

Настани[уреди | уреди извор]

Според место[уреди | уреди извор]

Византиска империја[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

Британија[уреди | уреди извор]

Арапска империја[уреди | уреди извор]

Според тема[уреди | уреди извор]

Религија[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

[[Категорија:788]]