Корисник:19user99/787

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Година 787 (DCCLXXXVII) беше заеднички година со почеток во понеделникот (линк ќе се прикаже целосната календар) на Јулијанскиот календар. Оваа година била определена како 787-та уште од почетокот на средновековниот период, кога календарската ера Anno Domini стана најраспространетиот метод во Европа за определување на годините.

Настани[уреди | уреди извор]

Според место[уреди | уреди извор]

Византиска империја[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

Британија[уреди | уреди извор]

  • Викиншкиот напад на Портленд во Дорсет бил прв од овој вид во Британските острови за кој постои документација, вклучувајќи ја и Ирска. Ривот на Дорчестер (локален функционер од висок ранг) оди да ги поздрави Викинзите, мислејќи дека се скандинавски трговци. Тој бил убиен. Викиншките напади се зголемија во однос на интензитет во текот на наредните децении.Грешка во наводот: Отворачката ознака <ref> не е добро срочена или има погрешно име.Грешка во наводот: Отворачката ознака <ref> не е добро срочена или има погрешно име.Грешка во наводот: Отворачката ознака <ref> не е добро срочена или има погрешно име.
  • Кралевите Офа Мерсиски и Беортрик од Весекс го повикуваат Челзискиот синод во Кент, на кој присуствувале папските легати. Таму, Офа ги наговара папските легати да му дадат архиепископски статус на мерсијскиот бискуп на Личфилд. Со цел да го обезбеди кралскиот ред, тој го натера Хигберт да го круниса неговиот син Егфрит во Бриксвурт.

Африка[уреди | уреди извор]

Според тема[уреди | уреди извор]

Религија[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Gilbert Meynier (2010) L'Algérie cœur du Maghreb classique. De l'ouverture islamo-arabe au repli (658-1518). Paris: La Découverte; pp.25.


[[Категорија:787]]