Корисник:19user99/786

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Абасидскиот калифат и неговите провинции (786)

Година 786 (DCCLXXXVI) беше заеднички година со почеток во неделата (линк ќе се прикаже целосната календар) на Јулијанскиот календар. Деноминација 786 за оваа година, се користи уште од почетокот на средновековниот период, кога Anno Domini календар ера стана распространет метод во Европа за именување години.

Настани[уреди | уреди извор]

Според место[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

Британија[уреди | уреди извор]

  • Кинехерд, брат на починатиот крал Сигеберт, го убива неговиот ривал Киневулф Весекски, додека тој е во Меретун (денес наречен Мартен) со неговата љубовница. Весекските благородници одбиваат да го признаат Кинехерд како цар.
  • Кинехерд е убиен и наследен од страна на Беортрик, со поддршка од кралот Офа Мерсиски. Неговиот ривал Егберт, далечен роднина на кралот Ине, е прогонет преку Ламанш.
  • Егберт се населува во дворот на Карло Велики и ги учи вештините на владеење во текот на неговото време во Галија. За време на својот престој тој се запознава со Едберт, свештеник кој подоцна стана крал на Кент.

Арапска империја[уреди | уреди извор]

Според тема[уреди | уреди извор]

Религија[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

[[Категорија:786]]