Корисник:19user99/785

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Година 785 (DCCLXXXV) беше заеднички година почнувајќи од сабота (линк ќе се прикаже целосната календар) на Јулијанскиот календар. Член деноминација 785 за оваа година, се користи уште од почетокот на средновековниот период, кога Anno Domini календар ера стана распространет метод во Европа за именување години. Тоа е се уште се користат денес во овој начин.

Настани[уреди | уреди извор]

Според место[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

Британија[уреди | уреди извор]

  • Кралот Офа Мерсиски повторно воспоставува контрола врз Кент, deposes неговиот ривал Егберт II и воспоставува директно мерсиско владеење. Братот на Егберт, Едберт Праен, побегнува во дворот на Карло Велики.

Арапскa Империја[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

Според тема[уреди | уреди извор]

Религија[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

[[Категорија:785]]