Корисник:19user99/784

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Година 784 (DCCLXXXIV) беше престапна година со почеток во четвртокот (линк ќе се прикаже целосната календар) на Јулијанскиот календар. Деноминација 784 за оваа година, се користи уште од почетокот на средновековниот период, кога Anno Domini календар ера стана распространет метод во Европа за именување години.

Настани[уреди | уреди извор]

Според место[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

Арапска империја[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

  • Јапонците започнуваат војна против Ајните, во северниот дел на главниот остров Хоншу. Царот Канму сака да се ослободи од влијанието на будистичките манастири околу Нара (тогаш наречена Хејџо); тој го преместува капиталот во Нагаока, со што завршува Нарскиот период.

Според тема[уреди | уреди извор]

Религија[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. David Nicolle (2014). The Conquest of Saxony AD 782–785, p. 20. ISBN 978-1-78200-825-5
  2. David Nicolle (2014). The Conquest of Saxony AD 782–785, p. 72. ISBN 978-1-78200-825-5

[[Категорија:784]]