Корисник:19user99/782

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рабан Мауро (лево), со Алкиун (во средина), го претставува неговото дело на архиепископот Одгар (десно)

Година 782 (DCCLXXXII) беше заеднички година почнувајќи од вторник (линк ќе се прикаже целосната календар) на Јулијанскиот календар. Деноминација 782 за оваа година, се користи уште од почетокот на средновековниот период, кога Anno Domini календар ера стана распространет метод во Европа за именување години.

Настани[уреди | уреди извор]

Според место[уреди | уреди извор]

Византиска империја[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

 • Лето – Саксонски војни: кралот Карло Велики испраќа казнена експедиција (елитна сила на источнофраначки војници) под команда на камергерот Аделхис, Гало и Ворад, поддржана од саксонски сили, да се справи со Саксонците и Лужичките Срби кои ја нападнале Тирингија.[4]
 • Битката кај Зјунтел: Франките предводени од Карло Велики се поразени од саксонските бунтовници, предводени од Видукинд. Тој успева во поразувањето на повеќе од половина од окупаторските франачки сили и повторно го подига знамето на револт. Видукинд бега и бара засолниште кај Данците.
 • Есен – Карло Велики се враќа од неговата кампања во Италија и испраќа франкачка армија во Баварија. Тој потоа маршира на север до Саксонија, веројатно до Ересбур, долж Везер и реката Алер, поставувајќи камп во близина на Ферден.[5]
 • Масакрот во Ферден: Карло Велики убива 4,500 бунтовнички Саксонци во Верден поради практикување на паганство. Тој го донесува Capitulatio de partibus Saxoniae и го наметнува христијанството врз Саксонците, претворајќи ја Саксонија во франачка провинција.
 • Карло Велики ог поквикува Алкуин, англосаксонски мисионер, во Ахен и го именува како главен советник за верски и образовни прашања. Тој станува главен научник и учител во Каролиншкиот двор.

Според тема[уреди | уреди извор]

Религија[уреди | уреди извор]

 • Нанчанскиот храм на планината Утајшан, Шанси, е изграден за време на династијата Танг (Кина).

Родени[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Garland 1999, pp. 76–77.
 2. Treadgold 1997, p. 418.
 3. Runciman, Steven. "The Empress Irene the Athenian." Medieval Woman. Ed. Derek Baker. Oxford: Ecclesiastical History Society, 1978.
 4. David Nicolle (2014). The Conquest of Saxony AD 782–785, p. 51. ISBN 978-1-78200-825-5.
 5. David Nicolle (2014). The Conquest of Saxony AD 782–785, p. 65. ISBN 978-1-78200-825-5.

[[Категорија:782]]