Корисник:19user99/781

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крунисувањето на Луј Побожниот како под-крал на Италија и Аквитанија од страна на папата Адријан I

Година 781 (DCCLXXXI) беше заеднички година со почеток во понеделникот (линк ќе се прикаже целосната календар) на Јулијанскиот календар. Деноминација 781 за оваа година, се користи уште од почетокот на средновековниот период, кога Anno Domini календар ера стана распространет метод во Европа за именување години.

Настани[уреди | уреди извор]

Според место[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

Според тема[уреди | уреди извор]

Религија[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Matthias Becher (2003). Charlemagne. Yale University Press. стр. 127-. ISBN 978-0-300-10758-6.

[[Категорија:781]]