Корисник:Дирк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ова е корисничка страница на Википедија.

Ова не е енциклопедиска статија. Ако ја најдете оваа страница на место кое не е Википедија, тогаш гледате пресликана страница. Имајте на ум дека е можно страницава да е застарена, а корисникот кому му припаѓа може да нема лична врска со другата страница што не е Википедија. Вистинската страница се наоѓа на http://mk.wikipedia.org/wiki/Корисник:Дирк.

Дирк Новицки
Dirk Nowitzki 2.jpg
Роден 19 јуни
негде во Германија
Починал уште не
Националност македонизиран Германец
Познат ептен
Занимање кошаркар во пензија ем википедијанец
Сопружник не, практикувам еби–бегај

Здраво дечки. Јас сум Дирк Новицки, и чест ми што сум дел од Википедија на македонски јазик. Моето прво искуство на Википедија датира од август 2010 кога најпрво ја создадов мојата сопствена статија (а која друга би можел прво) како IP корисник. Потоа продолжив со создавање на статија за мојата екипа Далас Маверикс, како и со дополнување на статии за други кошаркари и екипи од НБА.

Со тек на времето мојот интерес се прошири и на други статии поврзани со спорт и музика, но сите нив ги уредував како нерегистриран корисник. Тоа се промени од мај 2017 со мојот официјален влез на Википедија, и воедно од тогаш се води евиденција за мојата работа. Секако, имав поголеми паузи во тој меѓупериод, но во слободно време активно придонесував.

Мојата цел на Википедија е да се зголеми бројот на статиите од сите можни области, како и да се подобри нивната содржина, бидејќи голем дел од постојните статии не се докрај истражени. Одлично е што често се организираат уредувачки натпревари, па гледам да лапнам и по некоја награда. Заедницата е мала ама жилава и мило ми е што имам поддршка од колегите.mkMајчин јазик на овој корисник е македонскиот.
Noia 64 apps karm.png
Logo of the SDUM.jpgКорисникот ја поддржува политичката партија СДСМ.
Flag of the Republic of Macedonia.svg Овој корисник живее во Македонија.
NoCopyright.svg

Овој корисник го нервира
целата таа работа со лиценцитe.
Tv brainwashing.jpg Корисникот не гледа телевизија и смета дека преку гледање се пере мозокот на гледачите.
Religious syms.svgОвој корисник ги почитува верувањата и религиите на другите и сфаќа дека не сите луѓе сакаат да го следат истиот пат.
Nuvola apps kmoon.png Овој корисник најчесто придонесува ноќе.
Skull and Crossbones.svg
Овој корисник е зло копиле.