Прејди на содржината

Корешнички Острови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Корешнички Острови
Поглед на еден од потопените острови
Карта
Географија
МестоВардар
Координати41°25′30.4″N 22°13′36.1″E / 41.425111° СГШ; 22.226694° ИГД / 41.425111; 22.226694
Управување
Општина Демир Капија
СелоКорешница
Демографија
Население0 (2021)


Корешнички Острови — група речни острови или остатоци од потопени острови во Вардар кај селото Корешница, во средишниот дел на Македонија.

Опис[уреди | уреди извор]

Групата се состои од два потопоени острова коишто се сместени на обете страни од мостот којшто го поврзува селото Корешница на левиот со регионалниот пат 1102 на десниот брег на реката Вардар.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]