Кореновск

Од Википедија — слободната енциклопедија

Кореновск ( рус руски: Кореновск) е град на југозапад од европскиот дел на Руската Федерација. Сместено е во централниот дел на Краснодарскиот Крај и административно припаѓа на нејзиниот Кореновски реон, кој е исто така административен центар.

Локална православна црква

Според податоците на Националната статистичка служба на Руската Федерација за 2017 година, градот имал 41 823 жители и бил деветнаесетти по големина град во покраината.

Географија[уреди | уреди извор]

Градот Кореновск се наоѓа во централниот дел на Краснодарската покраина, на околу 60 километри североисточно од покраинскиот административен центар на Краснодар. Градот се наоѓа во огромната Кубанско-приазовска степа на надморска височина од околу 40 м и лежи на двата брега на реката Бејсужек Леви, лева притока на Бејсуг.

Тоа е важен сообраќаен центар и низ него поминува и делот од федералниот автопат М4 „Дон“ што ги поврзува Новоросијск со Москва, а низ неа минува пругата на релација Краснодар - Тихорецк .

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1794 година, на левиот брег на Бејсужек Леви основал козачко село Кореневски, а името потекнува од истото украинско село од денешната Житомирската област каде што повеќето од козачките семејства се раселени на овие простори. Кореновск бил една од првите 58 населби основани во Кубањ од доселеници од приднестровски козаци во периодот помеѓу 1792 година и 1795 година. Веќе во текот на првата половина од годината од нејзиното основање, 572 луѓе се преселиле во Кореновск, а веќе во текот на првите години од следниот век, 274 семејства живееле во селото.

Првата селска црква посветена на Свети Сава е изградена во 1833 година, а во рамките на црквата имало и машки и женски училишта. Населението рапидно растело, па според податоците од 1882 година во селото живееле 4 402 жители во 607 домаќинства. Шест години подоцна, во 1888 година, пругата минувала низ селото, што позитивно се одразило на натамошниот прилив на ново население, така што околу 18 000 жители живееле во Кореновск на почетокот на XX век.

Со одлука на Президиумот на Врховниот совет на Руската СФСР од 21 јули 1961 година sтаницата Кореновскаја била трансформирана во градот Кореновск.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според податоците од пописот во 2010 година во градот живееле 41 116 жители, додека според проценките за 2017 година имало 41 823 жители.[1] Во однос на населението, Кореновск бил рангиран на 19-то место во 2017 година место во Покраината.

1897 година 1939 година 1959 година 1970 година 1979 година 1989 година 2002 година 2010 година
10 104 13 284 18 200 26 323 34 967 35 768 40 844 41 166

Според податоците од 2017 година, Кореновск се наоѓал на 368 место меѓу 1 112 официјални градови на Руската Федерација. Според податоците од пописот во 2010 година, основата на населението биле етнички Руси со учество од околу 92%, а најбројни малцински заедници биле Ерменците со 3,0% и Украинците со 1,9%.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  1. „Численность населения Российской Федерации по муниципальным образованиям на 1 января 2017 года“. Архивирано од изворникот на 2017-07-31. Посетено на 2021-02-13.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]