Кордилјера Бланка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кордилјера Бланка
Cordillera Blanca
Range
Земја Перу
Регион Анкаш
Дел од Анди
Највисока точка Уаскаран
 - височина 6.768 м
 - координати 9°07′17″ ЈГШ 77°36′32″ ЗГД / 

Кордилјера Бланка (шпански: Cordillera Blanca, „бел венец“) е планински венец во Перу во регионот Анкаш. Овој венец е дел од планините Анди и истиот вклучува околу 33 главни големи врва со над 5.500 метри. Венецот е широк околу 21 километар, а долг околу 180 километри.

Врвови[уреди | уреди извор]

Таулираху (5,830 m)

Венецот вклучува околу 16 врвови со над 6.000 метри надморска височина.[1]

врв височина
Уаскаран Сур 6,768 м (22,200 ст)
Уаскаран Норте 6,655 м (21,830 ст)
Уандој 6,395 м (20,980 ст)
Невадо Уанцан 6,395 м (20,980 ст)
Чопикалки 6,354 м (20,850 ст)
Копа 6,188 м (20,300 ст)
Уалкан 6,122 м (20,090 ст)
Чакрараху 6,112 м (20,050 ст)
Артесонраху 5,999 м (19,680 ст)
Алпамајо 5,947 м (19,510 ст)
Таулираху 5,830 м (19,130 ст)
Невадо Писко 5,752 м (18,870 ст)

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]