Кордилјера (департман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Кордилера (департман))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кордилјера
Cordillera
департман
Базилика во Какупе.
Базилика во Какупе.
Знаме на Кордилјера
Знаме
Грб на Кордилјера
Грб
Paraguay Cordillera.png
Координати: 25°23′S 57°08′W / 25.383° S; 57.133° W / -25.383; -57.133Координати: 25°23′S 57°08′W / 25.383° S; 57.133° W / -25.383; -57.133
Држава Парагвај
Гл. градКакупе
Површина
 • Вкупна4.948 км2 (1,910 ми2)
Население (2002)
 • Вкупно234.805
 • Густина47/км2 (120/ми2)
Часовен појасAST (UTC-04)
 • Лете (DST)ADT (UTC-03)
ISO 3166PY-3
Окрузи20

Кордилјера е департман во Парагвај. Департманот се наоѓа во средишниот дел на земјата. Главен град на департманот е Какупе.

Географија[уреди | уреди извор]

Кордилјера се наоѓа во средишниот дел на земјата. На север департманот се граничи со Сан Педро, на југ со Парагвари и Централниот департман, на исток со Кагвазу и на запад со Пресиденте Ајес.

Географски гледано, департманот е поделен на два географски региони, од кои јужниот е попогоден за земјоделство. Просечната годишна температура во департманот е 22 степена. Максималната температура достигнува до 39 степени, а нинималната до 3 степени.

Окрузи[уреди | уреди извор]

Департманот е поделен на 20 окрузи:

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Illustrated Geography of Paraguay. Arami. 2007

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]