Кордилјера (регион)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Кордилера Регион)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кордилера
Регион
регион
Местоположба во Филипините
Местоположба во Филипините
Координати:
Country Филипини
Островкс група {{{island_group}}}
Админ. центар Бангвио Сити
Површина
 • Вкупна 18,294 km2 (7,063 sq mi)
Население ({{{population_as_of}}})
 • Вкупно 1,365,220
 • Густина 75/km2 (190/sq mi)
Часовен појас PST (UTC+8)
ISO 3166 PH-15
Покраини 6
Градови 2
Општини 75
Барангаи 1176
Конг. окрузи 7
Јазици Илокано, Калинга, Канканаеј, Ифугао, Итнег, Иснег, Пангасиненсе, други

Кордилера Регионот (CAR) е еден од 17-те региони на Филипините и е сместен на островот Лузон. Главен град е Багвио Сити.

Економија[уреди | уреди извор]

Кордилера Регионот е голем филипински резервоар на руди и минерали. Има огромни количества на злато, бакар, сребро, цинк и неметали како песок, сулфур и др.

Туризам[уреди | уреди извор]

Најголема туристичка атракција се Оризовите полиња во Банауе во провинцијата Ифугао. постојат и многу пештери, тунели и национални паркови. Поради тоа што регионот не излегува на море, провинциите масовен туризам.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Коордилера регионот е поделен на 6 провинции и 1 град.

Провинција Главен град Население
(2000)
Површина
(km²)
Густина
(на km²)
Абра Бангует 209.491 3.975,6 52,7
Ph seal apayao.png Апајао Кабугао 97.129 3.927,9 24,7
Бенгет Ла Тринидад 330.129 2.599,4 127,0
Ph seal ifugao.png Ифугао Лагаве 161.623 2.517,8 64,2
Ph seal kalinga.png Калинга Табук 174.023 3.119,7 55,8
Ph seal mountain province.png Планинска покраина Бонток 140.439 2.097,3 67,0
Бангвио Сити 252.386 57,5 4.839,3

Надворешни врски[уреди | уреди извор]