Коптска православна црква Свети Марко (Каиро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Свети Минас
كنيسة العذراء المغيثة بحارة الروم
Основни податоци
МестоКаиро, Египет
КоординатиКоординати: 30°06′N 31°20′E / 30.100° СГШ; 31.333° ИГД / 30.100; 31.333

Коптската црква Свети Марко (египетски: كنيسة مارمرقس بشارع كليوباترا) е црква која се наоѓа во Каиро, Египет и е во склоп на Коптската православна црква. Била изградена во 1922 година во времето на папа Кирил V Александриски.