Копили

Од Википедија — слободната енциклопедија
Копили
украински: Копили
Копили, фрагмент.jpg
Местоположба
Координати

Erioll world.svg 49°33′33″N, 34°36′49″E

Општи податоци
Име
- изворно
- други имиња
Копили
  украински: Копили
руски: Копылы
Поштенски број 38761
Повикувачки број +380 532
Автомобилска ознака BI, НI / 17
Управа
Земја  Украина
Број на општини Полтавска Област, Полтавски Реон
Градоначалник Наталиja Туркенич (непартиска)
Географија
Површина 2,974 км²
Надморска височина 91 м
Население
Население 2 525 (2001)
Густина 849 ж/км²

Копили (украински: Копили) е село во Украина, Полтавска Област, Полтавски Реон, Се наоѓа во општината Терешки, на 3 км југоисточно од Полтава во близина на сливот на реките Ворскла и Коломак. Сместено е на автопатот E40 и железничката пруга Полтава—Красноград.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]