Копа Либертадорес 1984

Од Википедија — слободната енциклопедија
Копа Либертадорес 1984
Натпреварување Копа Либертадорес
Спорт Фудбал
Издание 25-то
Организатор КОНМЕБОЛ
Период од: 11 февруари 1983
до: 27 јули 1983
Резултати
Шампион Индепендиенте Индепендиенте
7. титула
Финалист Гремио Гремио
Статистика
Одиграни натпревари 75
Постигнати голови 178 (2,37 по натпревар)
Хронологија на натпреварувањето
1983 1985

Копа Либертадорес 1984 било 25-то издание на Копа Либертадорес, годишен меѓународен клупски турнир организиран од страна на КОНМЕБОЛ.

Победник во ова издание била екипата на Индепендиенте.

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група 1[уреди | уреди извор]

Екипа Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
Аргентина Индепендиенте 9 6 4 1 1 11 5 +6
Парагвај Олимпија 9 6 4 1 1 8 5 +3
Парагвај Спортиво Лукењо 3 6 0 3 3 2 6 -4
Аргентина Естудијантес 3 6 0 3 3 4 9 -5

Група 2[уреди | уреди извор]

Екипа Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
Чиле Унив. Католика 9 6 4 1 1 11 5 +6
Боливија Блуминг 8 6 3 2 1 10 6 +4
Боливија Боливар 6 6 2 2 2 10 8 +2
Чиле О'Хигинс 1 6 0 1 5 4 16 -12

Група 3[уреди | уреди извор]

Екипа Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
Бразил Фламенго 11 6 5 1 0 19 6 +13
Колумбија Америка де Кали 7 6 3 1 2 8 9 -1
Колумбија Хуниор 4 6 2 0 4 9 12 -3
Бразил Сантос 2 6 1 0 5 5 14 -9

Група 4[уреди | уреди извор]

Екипа Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
Уругвај Насионал 9 6 4 1 1 13 5 +8
Еквадор Ел Насиоанл 8 6 3 2 1 12 6 +6
Уругвај Данубио 5 6 2 1 3 8 8 +0
Еквадор 9 де Октубре 2 6 0 2 4 7 21 -14

Група 5[уреди | уреди извор]

Екипа Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
Венецуела Унив. Лос Андес 8 6 4 0 2 6 4 +2
Перу Спортинг Кристал 8 6 4 0 2 8 6 +2
Венецуела Португеса 6 6 3 0 3 9 7 +2
Перу Мелгар 2 6 1 0 5 5 11 -6

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Група 1[уреди | уреди извор]

Екипа Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
Аргентина Индепендиенте 6 4 2 2 0 4 2 +2
Уругвај Насионал 3 3 1 1 1 3 2 +1
Чиле Унив. Католика 1 3 0 1 2 1 4 -3

Група 2[уреди | уреди извор]

Екипа Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
Бразил Гремио 6 4 3 0 1 14 5 +9
Бразил Фламенго 6 4 3 0 1 9 7 +2
Венецуела Унив. Лос Андес 0 4 0 0 4 2 13 -11

Финале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Гремио Бразил 0 - 1 Аргентина Индепендиенте 0 - 1 0 - 0

Надворешни врски[уреди | уреди извор]