Концертна сала (Солун)

Координати: 40°35′54″N 22°56′54″E / 40.59833° СГШ; 22.94833° ИГД / 40.59833; 22.94833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Концертна сала Солун
Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης
Карта
Општи податоци
Адресаулица Марија Калас
ГрадСолун
ЗемјаГрција
Координати40°35′54″N 22°56′54″E / 40.59833° СГШ; 22.94833° ИГД / 40.59833; 22.94833
Пуштена во употреба2 јануари 2000
Трошок за изградба 41 милиони
Портал
Hompepage

Концертна сала (грчки: Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης) — центар на сценски уметности во Солун, Грција. Отворена е во 2000 година. Градбата се наоѓа на земјиште подарено од државата. Комплексот има две главни згради: M1, со 1400 седишта, и M2, со помал број на седишта, а изградена во современ стил од јапонскиот архитект Арата Исозаки.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Organisation of Thessaloniki Concert Hall“. Thessaloniki Concert Hall. Архивирано од изворникот на 2013-05-30. Посетено на 6 March 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]