Константин III Ираклиј (владетел)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Константин III Ираклиј
Solidus-Heraclius-sb0764.jpg
Ираклиј I со своите синови Константин III и Ираклион.
Роден 3 мај 612
Починал 24 мај 641
Константинопол


Константин III Ираклиј (Грчки Ηράκλειος (νέος) Κωνσταντίνος) бил цар на Византија од февруари 641 година до мај истата година.