Константин Клајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клајн во дрес на Телеком Бон, 2016 година

Константин Клајн (роден на 21 мај 1991) е германски професионален кошаркар кој игра во кошаркарската Бундеслига (ББЛ). Висок е 187 сантиметри и игра на позиција плејмејкер.

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

Во мај 2012 година, тој потпишал за Фрапорт Скајлајнерс.[1]

На 10 август 2016 година, Клајн потпишал тригодишен договор со Телеком Бон.[2]

Национален тим[уреди | уреди извор]

Во 2015 година, Клајн бил избран за германската национална кошаркарска екипа,[3] но не влегол во изборот за учество на Европското првенство во кошарка во 2015 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Konstantin Klein inks with Freeport Skyliners". Sportando.com. 4 May 2012. Посетено на 10 August 2016.
  2. "Konstantin Klein signs a three-year contract with Telekom Baskets Bonn". Sportando.com. 10 August 2016. Посетено на 10 August 2016.
  3. Konstantin Klein in Kaderr A-Herren