Константин Георгиевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Константин Георгиевски
Градоначалник на Општина Охрид
На должноста
25 декември 2018 – сè уште
Претходник Јован Стојаноски
Лични податоци
Роден(а) 9 октомври 1977 (1977-10-09) (42 г.)
Охрид, СФР Југославија
Националност Македонец
Партија СДСМ
Професија лекар интернист

Константин Георгиевски (р. на 9 октомври 1977 г. во Охрид, СФР Југославија) — тековен вршител на должноста градоначалник на Општина Охрид од декември 2018 година, наследувајќи го избраниот на локалните избори Јован Стојаноски. По професија е лекар специјалист за интерна медицина. Георгиевски е оженет и татко на две деца. Тој се бави и со планинарење.

Рани години и образование[уреди | уреди извор]

Георгиевски е роден на 9 октомври 1977 година во Охрид. Неговото основно образование го завршува во ОУ „Григор Прличев“, а средното образование во гимназијата „Св. Климент Охридски“ во Охрид. Од 1996 до 2003 година е доктор по медицина на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, каде што дипломира, а подоцна од 2005 до 2009 година се стекнува со специјализација по интерна медицина.[1]

Во 2001 година учествува во истражувачки проект со експериментални трансплантации на тема трансплантација на бубрези и црн дроб на Хелсиншкиот универзитет во Финска. Во периодот од 2008 до 2010 година бил на неколку обуки за дијагностички ултразвук, ехо дијагностика, васкуларна ехо дијагностика, биопсии под ехо и ехо на мали органи на Универзитетот „Томас Џеферсон“ во Филаделфија, САД.[2]

Политичка кариера[уреди | уреди извор]

Георгиевски е симпатизер на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. На локалните избори во 2017 година е носител на листата на советници на СДСМ. По доаѓањето на власт во Охрид на Јован Стојаноски тој е избран за негов заменик градоначалник. По ненадејната смрт на Стојаноски, Георгиевски ја презема неговата функција како вршител на должноста градоначалник на Општина Охрид на 25 декември 2018 година. Тој е избран од општинскиот совет со 15 гласови за од вкупно 23 пратеници на 22. вонредна седница на советот и ќе ја врши должноста сè до избор на нов градоначалник на локални избори.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Разговор со д-р Константин Георгиевски: Охрид да биде град во кој секој граѓанин ќе ја гледа својата иднина и иднината на своите деца“. Ohrid News. 11 октомври 2017. Посетено на 25 декември 2018.
  2. „Curriculum vitae на Константин Георгиевски“ (PDF). Europass. 13 октомври 2016. Посетено на 25 декември 2018.
  3. „Константин Георгиевски избран за вршител на должноста градоначалник на Општина Охрид“. Општина Охрид. 25 декември 2018. Посетено на 25 декември 2018.