Константин Белчев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Атанас Белчев
Роден 1873
Цапари, Битолско
Починал 1945
Софија,  Бугарија

Константин (Костадин) Белчев (Цапари, Битолско, 1873 - Софија, 1945) — македонски револуционер, војвода на Внатрешната македонско-одринска револуционерна организација.

Животопис[уреди | уреди извор]

Белчев е роден во 1873 година во битолското село Цапари. По професија бил учител. Влегол во редовите на ВМОРО и станал селски војвода. Во мај 1902 година бил уапсен од властите и лежел во Битолскиот затвор Катил хане. Зел учество во Илинденското востание како војвода.

По востанието зел свештенички чин и бил егзархиски ѓакон во Цариград.[1] Починал во Софија, Бугарија во 1945 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Николов, Борис Й. Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Войводи и ръководители (1893-1934). Биографично-библиографски справочник, София, 2001, стр. 18.