Прејди на содржината

Константинос Дуграс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Константинос Дуграс
Роден ?
Богатско, денес Грција
Починал ?
 ?

Константинос Дуграс (грчки: Κωνσταντίνος Ντόγρας) е андартски капетан и учесник во Борбата за Македонија.

Животопис[уреди | уреди извор]

Константинос Дуграс е роден во костурското село Богатско, Македонија, денес во Грција. Учи во родното село при Атанасиос Јатру од Полигирос.

По засилувањето на грчката вооружена пропагагнда формирал своја чета и ги обиколувал Пополето и Вич.

Тој е еден од поблиските соработници на Павлос Мелас.[1][2]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Ιατρού, Αθανάσιος. Η δράσις του εκ Βογατσικού οπλαρχηγού Κώστα Δόγρα, Μακεδονικός Αγών, τ. 14 (1930), σσ. 14-15
  2. Κολιόπουλος, Ιωάννης Σ. (επιστημονική επιμέλεια), Αφανείς, γηγενείς Μακεδονομάχοι, Εταιρεία Μακεδονικών Σπουδών, University Studio Press, Θεσσαλονίκη, 2008, σ. 74