Константинос Барбариус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Константинос Барбариус
Κωνσταντίνος Μπαρμπαρούσης
Член во грчкиот парламент
На должноста
6 мај 2012 – 15 јуни 2018
Лични податоци
Роден(а) 30 октомври 1980 (1980-10-30) (38 г.)
Мачерес, Етолија-Акарнанија, Грција
Професија Електроинженер, фармер за сточарство
Вероисповед Православен Христијанин

Константинос Барбариус (грчки: Κωνσταντίνος Μπαρμπαρούσης) — грчки политичар и поранешен член на грчкиот парламент и партијата Златна Зора. Поради негово барање до грчката војска да ги уапси премиерот Алексис Ципрас, министерот за одбрана Панос Каменос и претседателот Прокопис Павлопулос што било сфатено како повик за воен пуч, тој бил исфрлен од грчкиот парламент и од неговата партија, а државното обвинителство издало и наредба за негово апсење, по што тој ѝ побегнал на полицијата.[1][2]Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пратеникот на Златна зора кој повика на воен пуч исфрлен од партијата“. Радио Слободна Европа на македонски јазик. 15 јуни 2018. конс. 17 јуни 2018. 
  2. „Пратеникот на „Златна зора“ и побегнал на полицијата“. Нова ТВ. 16 јуни 2018. конс. 17 јуни 2018.