Констанс ван Еден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Констанс ван Еден (холандски: Constance van Eeden; р. 6 април 1927) е холандска математичка статистичарка, која направила „исклучителен придонес во развојот на статистичките науки во Канада“.[1] Таа се интересирала за непараметриските статистики, вклучувајќи ја проценката на веројатноста и робусната статистика,[2] и направила фундаментална работа во параметарските простори.[1]

Образование[уреди | уреди извор]

Ван Еден е родена во Делфт,[2][1] ќерка на наставник, и ги поминала школските години во Берген оп Зум. Дипломирала во 1949 година, магистрирала во 1954 година, и докторирала во 1958 година на Универзитетот во Амстердам.[2][1] Нејзината диплома била во областа на математиката, физиката и астрономијата, а нејзината магистриратура била во актуарска наука.[3] Нејзината докторска дисертација, со Дејвид ван Данциг, како промотер[1][4] и Јан Хемелријк, како неофицијален ментор,[3] била во областа Тестирање и Проценка на Нарачаните Параметри за Распределба на Веројатноста.[4] Тоа се случило 29 години пред следната холандска жена да докторира по статистика.[3]

Кариера[уреди | уреди извор]

Работела во Центрум Вискунде & Информатика од 1954 па до 1960 година,[2] кога работела една година како посетител на факултетот на Државниот универзитет во Мичиген, со Херман Рубин беше ментор.[1] На таа посета таа го запознала и се омажила за нејзиниот сопруг, Чарлс Х. Крафт, уште еден статистичар; правилата за анти непотизам, кои тогаш биле во сила на многу универзитети, вклучувајќи ја и државата Мичиген, им отежнале на двајцата за да најдат позиции на истото место.[3] Од 1961 па до 1965 година таа била на Универзитетот во Минесота, прво како придружен истражувач а потоа како придружен професор, а од 1965 до 1988 година предавала на Универзитетот во Монтреал. Се пензионирала во 1989 година и оттогаш поседува гостувачки и почесни позиции на Универзитетот во Кебек во Монтреал и на Универзитетот во Британска Колумбија.[2]

Придонеси[уреди | уреди извор]

Со нејзиниот сопруг, Чарлс Х. Крафт, таа ја напишала Непараметриски Вовед во Статистиката (Мекмилан, 1968).[5] Таа била главен и одговорен уредник на Статистичките Теории и Апстрактните Методи од 1990 до 2004 година.[1]

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

Таа била соработник на Американското статистичко здружение и Институтот за математичка статистика од 1973 година, како и избран член на Меѓународниот статистички институт од 1978 година.

Меѓународниот институт за статистика и го доделил својот медал Хенри Вилем Меторст, за извонредна услуга во 1999 година.[2][1] Статистичкото друштво на Канада и го доделило својот златен медал во 1990 година и ја направило почесен член во 2011 година.[1]

Во мај 2002 година, бил одржан симпозиум во чест на нејзиниот 75. роденден, а на него била објавена колекција од трудови објавени во чест на еден научник.[3][6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 1,8 Constance van Eeden, Honorary Member 2011, Statistical Society of Canada, Посетено на 2017-11-02
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 Constance van Eeden's Home Page, University of British Columbia, Department of Statistics, Посетено на 2017-11-02
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 A Conversation with Constance van Eeden, March 12, 2010, Посетено на 2017-11-02
  4. 4,0 4,1 Констанс ван Еден at the Mathematics Genealogy Project
  5. Reviews of A Nonparametric Introduction to Statistics: Jayant V. Deshpande (1970), American Mathematical Monthly 77 (2): 207–208, doi:10.2307/2317360; Alan Stuart (1970), Journal of the Royal Statistical Society, Series A 133 (1): 94–97, doi:10.2307/2343814; I. R. Savage, Mathematical Reviews, Предлошка:Mr.
  6. Moore, Marc; Froda, Sorana; Léger, Christian, уред. (2003), Mathematical Statistics and Applications: Festschrift for Constance Van Eeden, Institute Of Mathematical Statistics Lecture Notes – Monograph Series, 42, CRM and IMS, ISBN 9780940600577