Прејди на содржината

Конрад I (Чешка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Конрад I
Кнез на Чешка
На престолјануари – 6 септември 1092
ПретходникВратислав II
НаследникВратислав II
Роден(а)ок. 1035
Починал(а)6 септември 1092 (ок. 57 години)
ДецаУлрих I, Луитполд
ТаткоБретислав I
МајкаЈудит Швајнфуртска

Конрад I Брнски (чешки: Konrád I. Brněnský; починал на 6 септември 1092 година) ― чешки кнез кој владеел осум месеци во 1092 година.

Живот[уреди | уреди извор]

Тој бил брат и наследник на Вратислав Втори (починал на 14 јануари 1092 година) како трет син на Бретислав Први и Јудит Швајнфуртска. Тој не успеал како крал, бидејќи неговиот брат бил возвишен за кралско достоинство за цел живот од страна на императорот Хенри IV без воспоставување наследна монархија.

Пред да стане кнез на Бохемија, тој долго време владеел со Моравија, како што вообичаено правеле помладите синови во овој период на Бохемија, како кнез од Брно и Знојмо од 1054 година.

Брак[уреди | уреди извор]

Со неговиот брак со Вирпирк Тенглиншка, тој имал две деца:

  • Улрих, принц на Брно од 1092 до 1097 година и од 1100 година до неговата смрт на 11 ноември 1113 година
  • Луитполд, кнез на Знојмо од 1092 до 1097 година и од 1100 година до неговата смрт на 15 март 1112 година

Како кнез го наследил неговиот внук Бретислав.

Претходник
Вратислав II
Кнез на Чешка/Бохемија
1092
Наследник
Бретислав II