Список на дипломатски мисии во Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Конзулати во Македонија)
Прејди на: содржини, барај
Карта на дипломатските мисии во Македонија.

Списокот на дипломатските мисии во Македонија ги вклучува странските амбасади на територијата на Македонија, конзуларните претставништа, канцелариите за врски и слични дипломатски претставништва. Скопје е седиште на 30 странски амбасади, додека 43 странски амбасади акредитирани во Македонија имаат свои седишта во Белград, Софија, Анкара, Виена и останати центри.

Амбасади[уреди | уреди извор]

Државите кои имаат амбасади во Македонија се:

Мисии[уреди | уреди извор]

Канцеларии[уреди | уреди извор]

Канцеларии за врски[уреди | уреди извор]

Конзулати[уреди | уреди извор]

Амбасади со седиште во друга држава[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]