Конвексно мешање

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Во динамиката на течности, конвексно мешање е вертикален транспорт на течност и неговите својства. Во многу важни океански и атмосферски феномени, струењето е поттикната од разликите во густината во течноста, на пр. тонењето на студена, густа вода во поларните региони на светските океани; и издигнување на топол, помалку густ воздух за време на формирањето на кумулонимбусни облаци и урагани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. CIMAS (2008). „Ocean Surface Currents Glossary“. NOPP. Посетено на 2009-02-07.

Дополнителна литература[уреди | уреди извор]