Компостела Вале

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Компостела Вале
Провинцискиот грб на Компостела Вале
Провинцискиот грб на Компостела Вале
[[Image:{{{locatormapfile}}}|300px|Мапа на Филипините со факти за Компостела Вале highlighted]]
Мапа на Филипините со факти за Компостела Вале
Регион Давао Регион (Регион XI)
Главен град Набунтуран
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 0
 - Општини 11
 - Барангај 235
 - Конгресионални дистрикти 2
Население 44-та
 - Вкупно (2000) 580.244
 - Густина 124/km² (19-та најмала)
Површина 24-та
 - Вкупно 4.667,0 km²
Основана 31 јануар, 1998
Јазици Кебуано, Дабавењо
Гувернер Артуро "Чионгки" T. Уј (Lakas-CMD)

Компостела Вале е провинција на Филипините која се наоѓа во Давао Регионот на островот Минданао. Провинцијата ја нерекуваат Комвал (Comval) уште од кога била дел од Северен Давао се до нејзината независност во 1998. Главен град е Набунтуран. провинцијата се граничи со Северен Давао на запад, Јужен Агусан на север и Источен Давао на исток. На југозапад излегува на Давао Заливот.

Народ и култура[уреди | уреди извор]

Повеќето од жителите се мигранти од Кебу или од другите висајански провинции.

Економија[уреди | уреди извор]

Основна стопанска гранка е земјоделието и преработка на земјоделските продукти, како оризот, кокосот и бананата. Има и доста развиено рибарство.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Компостела вале е поделена на 11 општини.


Фестивали[уреди | уреди извор]

  • Simballay Festival

-Секоја трета недела од декември и се одржува во главниот град

  • AniBina Bulawanon Festival

-Приказ на културата на Компостела Вале. Се одржува од 1 до 8 март, кое всушност е и јубилеј на провинцијата.

  • Buganihan Festival

-Се одржува од 19 дo 23 Јуни, и кулминира на 23-ти - основање на општините на компостела

  • Diwanag Festival

-Се одржува секој декември во општината Монтевиста.

  • Kaimunan Festival

-Се одржува во општината Мако секоја 4-та недела од Јуни

  • Kariyawan Festival

-Се одржува во општината Монкајо секој 4-ти Септември


Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Картана Компостела Вале
Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгвет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гуимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигвин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Компостела Вале · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Еција · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сигијор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | СпретлиUpdated by: RAMON B. BONZO, III Compostela Research Center for Social Development crcsd@lycos.com