Прејди на содржината

Комплицирано е (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Комплицирано е (It's complicated)“
Официјален постер
РежисерНенси Маерс
ПродуцентНенси Маерс
Скот Рудин
СценаристСценарио: Ненси Мајерс
Главни улогиМерил Стрип
Стив Мартин
Алек Болдвин
Жанркомедија
ДистрибутерUniversal Pictures
Премиера25 декември 2009
Земја САД
Јазиканглиски
Буџет$70,000,000

Комплицирано е (англиски: It's complicated) е американски филм (од жанрот комедија) од 2009 година. Како главни улоги се појавуваат Мерил Стрип, Стив Мартин и Алек Болдвин.

Кратка содржина

[уреди | уреди извор]

Џејн е веќе 20 години разведена од својот бивш маж Џејк. Мајка е на три возрасни деца а воедно е и сопственичка на успешен ресторан во Санта Барбара, а успева да одржува пријателка врска и со Џејк, кој од нивниот развод повторно се оженил, за многу помладата Агнес. Џејн и Џејк заедно ќе отидат на прославата за дипломската на нивиот син, а притоа и на потполно невин ручек... Кој сепак нема да се претпостави толку невин, откако двајцата завршуваат во кревет. Во целата збрка ќе се вплетка и архитектот Адам, кој се заљубил во Џејн и ќе сфати дека се наоѓа во прилично чуден љубовен триаголник.

Награди и номинации

[уреди | уреди извор]

Златен Глобус 2010

[уреди | уреди извор]
  • Најдобар филм (комедија/мјузикл) номинација
  • Најдобра глумица (комедија/мјузикл) номинација
  • Најдобро филмско сценарио (Ненси Мајерс) номинација

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]