Комоедица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Комоедица
ЗначењеБудењето на пролетта од зимскиот сон
Датум6 април
ПрославаБудење на мечката и враќање на природата во живот по длабок зимски сон
ОбичаиПодготвување на традиционална храна;
имитација на мечка која се буди од зимски сон

Комоедица (белоруски: Камаедзіца) — древен празник на пролетното будење на источните Словени кој потекнува од пагански времиња. Празникот е поврзан со култот на словенскиот бог Велес. Главниот настан е ритуалот на будење на мечката и враќање на природата во живот по зимскиот сон.