Комета Скориченко – Џорџ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ц/1989 ЈУ1
Кометата Скориченко – Џорџ
Откривање
ОткривачБорис Скориченко и Даг Џорџ
Откриена17 декември 1989 година
Други
ознаки
1990 VI, 1989e 1
Орбитални особености A
Афел~3140
Перихел1.569172
Голема полуоска~1571 AУ
Занесеност1.000308
Период~62,000 год
Наклон59.3660
Последен перихелApril 11, 1990
Следен перихелнепознат

Комета Скориченко – Џорџ е исто така назначена како Ц/1989 ЈУ1, 1990 VI, и 1989e1.[1]

Откриена е на 17 декември 1989 година од Даг Џорџ од Каната (близу Отава), Онтарио, Канада и Советски астроном Борис Скориченко Мезмај, Краснодарски крај). Скориченко користел 8 × 20 двоглед, додека Џорџ користел рефлектор од 16" и барал 65 часа. Кометата била магнитуда 10,5 на северното вечерно небо. AU, и остана на вечерното небо на Земјата до април 1990 година, со магнитуда 9–10. C 2 емисионите појаси беа забележани во кометата Скориченко-Џорџ.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]