Комета Морхаус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кометата Морхаус (1908 Р1)
Morehousecometpostcard2.jpg
Слика од 1908 година разгледница.
Откривање
ОткривачДаниел Волтер Морхаус
Откриена1908
Други
ознаки
Comet Morehouse, 1908 III, 1908c
Орбитални особености A
Епоха2418250.5
АфелN/A AУ
Перихел0.945 AУ
Голема полуоскаN/A ае
Занесеност1.00073
ПериодN/A a (?)
Наклон140.2°
Последен перихел26 декември 1908 година
Следен перихелН/A

Комета Морхаус (модерна формална ознака: C/1908 R1) била светла, непериодична комета откриена од американскиот астроном Даниел Волтер Морхаус и првпат забележана на 1 септември 1908 година. Невообичаена според брзите варијации забележани во структурата на неговата опашка. На моменти, опашката изгледаше како да се дели на најмногу шест одделни опашки; кај други, опашката изгледала целосно одвоена од главата на кометата. Опашката беше дополнително невообичаена по тоа што се формираше додека кометата беше сè уште оддалечена 2 AУ од Сонцето (каде што растојанијата од 1,5 AУ се повообичаени), и дека имаше висока концентрација на CO јонот во својот спектар[1].

Како што е типично за комети од Ортовиот Облак, неговото орбитално решение е повеќе или помалку параболично; ако неговата орбита е всушност затворена, најверојатно нема да се врати милиони години.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]