Прејди на содржината

Комаром

Од Википедија — слободната енциклопедија

Комаром ( словачки: Komárno словачки: Komárno словачки: Komárno словачки: Komárno, Германски : Komorn ) е град во Унгарија на јужниот брег на реката Дунав во округот Комаром-Езтергом. Комарно, Словачка, е на северната банка. Комаром порано беше посебно село наречено Újszőny Újszőny. Во 1892 година Комаром и Újszőny биле поврзани со железен мост, а во 1896 година двата града биле обединети под името град Комаром. Тврдината одигра важна улога во Унгарската револуција од 1848 година и многу современи англиски извори се однесуваат на тоа како Тврдина на Коморн [1]

Историја[уреди | уреди извор]

По унгарското освојување на Карпатскиот басен на крајот на 9 и 10 век, принцот Арпад даде Комаром и околината на Комаром, до племенскиот главенец Кетел. Кетел беше првиот познат предок на познатиот клан од клапан Koppán (род). На почетокот на 12 век, ова племе го основаше бенедиктинскиот манастир во чест на Пресвета Богородица, спомната во 1222 година со името Monostorium de Koppán. Турците уништија голем дел од манастирот и неговата околина во 1529 година, а областа беше депопулирана. Подоцнежните наводи се однесуваат на него како Пионерски манастир ( Pusztamonostor ). Во моментов, тоа се нарекува Koppánymonostor ( Коппан манастир ) во чест на своето основање семејство. Римските рушевини (вклучувајќи милјокази и караули) сè уште стојат денес.[2]

Градот бил силно оштетен во земјотресот на Комаром во 1763 година.

Помеѓу 1850 и 1871 Форт Моноштор (Monostori Erőd) бил изграден во близина.

Во 1918 година Комаром бил поделен на новоформираната граница на Чехословачка. Во 1920 година, Унгарија беше принудена да го потпише Договорот од Тринан, признавајќи ги новите наметнати граници, вклучувајќи ја и границата со Чехо-Словачка. Загубата на нејзината територија создаде значително унгарско малцинство во Словачка. Словачкиот дел е денес Комарно, Словачка. Во 1938 година целиот град беше вратен во Унгарија, нејзиниот Регент, адмирал Хорти, добива бурната добредојде од граѓаните кога го премина стариот мост и влезе во порано расчленетиот дел.[3] На крајот на Втората светска војна градот повторно беше поделен меѓу Унгарија и Чехо-Словачка.

По Втората светска војна окупаторските Совети го изградиа најголемото складиште на муниција во тврдината на Моностор. Илјадници вагони од муниција беа испратени од оваа строго чувана област. Една од серијата тврдини, Моностор денес е отворен за јавноста како музеј.

Комаром и Комарно се поврзани со два моста: Стариот железен мост и понов мост за подигнување. Во моментов, третиот мост е во изградба со проценета завршница до крајот на 2019 година. Огромното мнозинство од тоа е финансирање од средствата на Европската унија за поврзување на Европа.http://www.worldhighways.com/sections/general/news/new-danube-river-bridge-to-get-100-million-finance-from-eu/

Двата града беа граничен премин меѓу Чехо-Словачка (денес Словачка) и Унгарија, додека двете земји не станат дел од Шенген-зоната, што резултираше со укинување на сите имиграциски и царински контроли на 12 декември 2007 година.

Значајни малцински групи
Националност Население (2011)
 Германија  Германија 163
 Словачка  Словачка 125
 Романија  Романија 30
 Украина  Украина 25
 Полска  Полска 12

Значајни луѓе[уреди | уреди извор]

 • Франц Хеккенстаст (1889-1939), австриски артилериски офицер и противник на нацизмот
 • Џули Копачи-Карчаг (1867-1957), оперски сопран
 • Кардиналот Леополд Карл фон Колонич (1631-1707), католички прелат
 • Франц Лехар (1870-1948), австроунгарски композитор
 • Теодор Конер, австриски претседател
 • Море Јокаи (1825-1904), писател
 • Ханс Сели (1907-1982), унгарски-австриско-канадски ендокринолог
 • Петер Сијјарто (роден 1978), унгарски министер за надворешни работи и трговија
 • Андре Комароми-кац, сликар

Близначки градови - збратимени градови[уреди | уреди извор]

Комаром е збратимен со:

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Komárno
 • Округот Комаром
 • Форт Моностор

Белешки и наводи[уреди | уреди извор]

 1. e.g. Ripley, George; Anderson, Charles (1860). The New American Cyclopaedia. D. Appleton. стр. 362.
 2. „Koppánymonostor (in Hungarian)“. city of Komárom, Hungary. Посетено на April 26, 2018.
 3. https://www.youtube.com/watch?v=hs1NjePbPho

Надворешни врски[уреди | уреди извор]