Кол Спрауз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кол Спрауз
Cole Sprouse (48478671401) (cropped).jpg
Sprouse at San Diego Comic-Con in 2019

Кол Мичел Спрауз (роден на 4 август 1992 година) [1] е американски глумец. Тој е брат близнак на Дилан Спрауз и е познат по улогата на Коди Мартин во серијалот The Suite Life of Zack & Cody и неговиот спиноф The Suite Life on Deck. Во 2017 година, Спрауз започна да глуми како Џагхед Џонс на телевизиската серија на CW Riverdale.

Ран живот и образование[уреди | уреди извор]

Кол Мичел Спрауз е роден во Арецо, Италија, од американски родители Метју Спрауз и Мелани Рајт, додека тие предавале во училиште на англиски јазик во Тоскана.[2] Кол е роден 15 минути по неговиот постар брат близнак Дилан Спрауз.[3] Кол го добил името по џез-пејачот и пијанист Нат Кинг Кол.[4][5] Четири месеци по неговото раѓање, семејството се преселило во родниот крај на нивните родители Лонг Бич, Калифорнија.[6]

Кариера[уреди | уреди извор]

Кол и неговиот брат, Дилан, започнаа да глумат на возраст од осум месеци, по предлогот на нивната баба, Џонин Бут Рајт, која била учителка за драма и глумица. Голем дел од раната кариера на Спрауз беше споделена со неговиот брат - некои од нивните најрани улоги беа споделени улоги како едно бебе или дете во реклами, телевизиски емисии и филмови.[7] Поради законите за детски труд во Калифорнија со ограничување на времето во кое може да се снимаат децата во текот на денот, ставање близнаци во единствена улога им овозможува повеќе време за еден лик да биде снимен.[8] Некои значајни улоги што ги сподели со својот брат ги вклучуваат ликовите на Патрик Кели во ситкомот „ Грејс под оган“ од 1993 до 1998 година, Јулијан во филмот во 1999 година, Голем тато и младиот Пистачио Дисгајзи во 2002 година „Master of Disguise“.[9] Во 2001 година, Кол започна да се појавува во епизоди на телевизиските ситкоми на NBC, Пријатели, како син на Рос Гелер, Бен. Оваа улога беше негова прва улога во која тој не се појави со својот брат.[10][11] Бидејќи тој и неговиот брат стареат, тие започнаа да заземаат повеќе улоги како посебни ликови, но честопати сè уште работеа на истите проекти. Првата нивна улога како посебни ликови во истата продукција беше како децата во скицата на МАДтв. Спрауз го портретираше Коди Мартин во оригиналната серија на Дизни Канал во 2005 година, „The suite life of Zack and Cody" заедно со неговиот брат. Тој ја повтори улогата во спин-оф на шоуто во 2008 година, „ The Suite Life on Deck“ и во филм заснован на серијата.[12]

На 9 февруари 2016 година, Спрауз почна да глуми како Џагхед Џонс во тинејџерската драма на CW, Ривердејл, заснована врз ликовите на Archie Comics.[13] Серијата започна на 26 јануари 2017 година.

Во 2019 година, Спрауз глуми во Five Feet Apart, романтична драма која беше објавена во март и настапи добро во театрите.[14] Тој игра пациент со цистична фиброза, кој се заљбува во девојка (која ја игра Хејли Лу Ричардсон ) со истата болест. Тоа беше негова втора главна улога во голем театарски филм, 20 години по неговиот прв, Големиот тато.

Спрауз ќе продуцира и ќе глуми во осум епизодниот подкаст Borrasca, кој треба да го издадат во април 2020 година.[15][16][17]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Спрауз е љубител на стрипови и работел во продавница за стрипови во Лос Анџелес.

Спрауз започнал да посетува универзитет во Њујорк во 2011 година, откако одложи една година. Првично заинтересиран да студира филмска и телевизиска продукција, тој реши да се запише наместо тоа во Галатин школа за индивидуализирана студија, следејќи ги хуманитарните науки и особено археологијата.[18] Дипломирал заедно со својот брат во мај 2015 година.[19] Спрауз работеше кратко во областа на археологијата, учествувајќи во ископувања и изведувајќи лабораториска работа. Специјализирал географски информациски системи и сателитски слики.[20][21] За време на студиите, тој изведувал летни ископувања и во Европа и во Азија. Додека бил вклучен во својата додипломска работа, тој открил маска на Дионис на копање во Бугарија.[22]

Спрауз има огромен интерес за фотографирање. Во 2011 година, тој започна веб-страница за лична фотографија и зеде часови во Њујорк.[18][23] Меѓу другото, тој имал задачи за главните модни списанија, вклучувајќи Teen Vogue, L'Uomo Vogue, The Sunday Times Style и W Magazine.[24][25][26][27]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филм[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки Ref.
1999 година Big Daddy Џулијан МекГрат [7]
1999 година The Astronaut's Wife Близнак
2001 година Diary of a Sex Addict Семи Jуниор Филм директен на видео [28]
2001 година I Saw Mommy Kissing Santa Claus Џастин Карвер [29]
2002 година The Master of Disguise Младиот Pistachio Disguisey [9]
2002 година Eight Crazy Nights Војник на KB играчки Глас
2003 година Apple Jack Џек Пин Краток филм [30]
2003 година Just for Kicks Кол Мартин Филм директен на видео [31]
2004 година The Heart Is Deceitful Above All Things Постариот Џеремаја [32]
2006 година Holidaze: The Christmas That Almost Didn't Happen Дете Глас; директен на видео филм [33]
2007 година A Modern Twain Story: The Prince and the Pauper Еди Тудор [34]
2008 година The Kings of Appletown Клејтон
2010 година Kung Fu Magoo Бред Ландри Филм директен на видео [35]
2019 година Five Feet Apart Вил Њуман [36]

Телевизија[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки Ref(s)
1993–1998 година Grace Under Fire Патрик Кели Главна улога [37]
1998 година Mad TV Дете Гостин; 2 епизоди
2000–2002 година Friends Бен Гелер Повторувачка улога; 7 епизоди (заслужено на Кол Мичел Спрауз)
2001 година The Nightmare Room Другар Епизода: „Страшно е што сакаш“
2001 година That '70s Show Били Епизода: „ Депресија на Ерик
2005–2008 година The Suite Life of Zack & Cody Коди Мартин Главна улога
2006 година The Emperor's New School Зим Глас
2006 година That's So Raven Коди Мартин Епизода: „ Одјавување [38]
2008 година According to Jim Самиот Епизода: „Го Пијам Твојот Милкшејк“
2008–2011 година The Suite Life on Deck Коди Мартин Главна улога [12]
2009 година Wizards of Waverly Place Коди Мартин Епизода: „ Cast- Away (To Another Show) [39]
2009 година Хана Монтана Коди Мартин Епизода: „ Super(stitious) Girl
2010 година I'm in the Band Коди Мартин Епизода: „Ласици на палубата“
2011 година The Suite Life Movie Коди Мартин Телевизиски филм [7]
2012 година So Random! Самиот Епизода: „Кол и Дилан Спрауз“
2017 година - денес Ривердејл Џагхед Џонс Главна улога [13]

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Year Award Category Nominated work Result Ref.
1999 YoungStar Awards Best Performance by a Young Actor in a Comedy Film Big Daddy Номинирана [40]
2000 Blockbuster Entertainment Awards Favorite Supporting Actor – Comedy Big Daddy Номинирана [41]
MTV Movie Awards Best On-Screen Duo (with Dylan Sprouse and Adam Sandler) Big Daddy Номинирана [42]
Young Artist Awards Best Performance in a Feature Film – Young Actor Age Ten or Under Big Daddy Номинирана [43]
2006 Young Artist Awards Best Performance in a TV Series (Comedy or Drama) – Leading Young Actor The Suite Life of Zack & Cody Номинирана [44]
2007 Kids' Choice Awards Favorite Television Actor The Suite Life of Zack & Cody Номинирана [45]
Young Artist Awards Best Performance in a TV Series (Comedy or Drama) – Leading Young Actor The Suite Life of Zack & Cody Номинирана [46]
2008 Kids' Choice Awards Favorite Television Actor The Suite Life of Zack & Cody Номинирана [47]
2009 Kids' Choice Awards Favorite Television Actor The Suite Life of Zack & Cody Номинирана [48]
2010 Kids' Choice Awards Favorite Television Actor The Suite Life on Deck Номинирана [49]
2011 Kids' Choice Awards Favorite Television Actor The Suite Life on Deck Номинирана [50]
2017 Shorty Awards Best Actor  – Номинирана
Teen Choice Awards Choice Drama TV Actor Riverdale Победничка [51]
Choice TV Ship (with Lili Reinhart) Riverdale Победничка
2018 People's Choice Awards Male TV Star of the Year Riverdale Номинирана [52]
Saturn Awards Best Performance by a Younger Actor in a Television Series Riverdale Номинирана [53]
Teen Choice Awards Choice Drama TV Actor Riverdale Победничка [54]
Choice Liplock (with Lili Reinhart) Riverdale Победничка
Choice Male Hottie  – Победничка
Choice TV Ship (with Lili Reinhart) Riverdale Победничка
2019 People's Choice Awards Drama Movie Star of the Year Five Feet Apart Победничка [55]
Male TV Star of the Year Riverdale Победничка
Saturn Awards Best Performance by a Younger Actor in a Television Series Riverdale Номинирана [56]
Teen Choice Awards Choice Drama Movie Actor Five Feet Apart Номинирана [57]
Choice Drama TV Actor Riverdale Победничка
Choice Ship (with Lili Reinhart) Riverdale Победничка

Дискографија[уреди | уреди извор]

 • „ Сон е желба што твоето срце го прави “, Дизниманија 4,[58] 2005 година
 • „ Сон е желба што твоето срце го прави “, принцезата Дизниманија,[59] 2008 година

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Dylan Sprouse: Biography“. TV Guide. Посетено на December 3, 2013.
 2. „Official Sprouse Bros Website About Page“. Official Sprouse Bros Website. Архивирано од изворникот на July 16, 2011. Посетено на April 5, 2012.
 3. Mad Kids (May 2006). „The Mad Kids Chatroom: This Month: Dylan & Cole Sprouse“. Mad Kids. 1 (#3): 26–28.
 4. James Brady (August 19, 2007). „In Step with Dylan & Cole Sprouse“. Parade Magazine: 22. Архивирано од изворникот на February 20, 2009. Посетено на March 1, 2009.
 5. Popstar (June 2006). „Dylan & Cole take over the world!: House of Sprouse!“. Popstar Special!: 90.
 6. „Little Sprouses“ (Special Collector's Edition: Dylan and Cole: Zack & Cody). May 2009: 14. Посетено на March 8, 2019. Наводот journal бара |journal= (help)
 7. 7,0 7,1 7,2 The Suite Life Movie – Cole Sprouse Bio“. Disney Channel Medianet. Disney – ABC Television Group. 2011. Архивирано од изворникот на October 11, 2012. Посетено на December 17, 2011.
 8. „CL Pamphlet“. California Department of Industrial Relations. State of California. May 2000. Посетено на December 3, 2011.
 9. 9,0 9,1 The Suite Life on Deck – Cole Sprouse Bio“. Disney Channel Medianet. Disney – ABC Television Group. 2011. Архивирано од изворникот на January 7, 2010. Посетено на December 17, 2011.
 10. „TV Flashback“. 2007: 20–23. Наводот journal бара |journal= (help)
 11. „Before They Were Zack & Cody“. May 2009: 46–47. Посетено на March 8, 2019. Наводот journal бара |journal= (help)
 12. 12,0 12,1 „Suite Life on Deck“. Official Sprouse Bros Website. Архивирано од изворникот на July 16, 2011. Посетено на October 1, 2012.
 13. 13,0 13,1 Andreeva, Nellie (February 9, 2016). 'Riverdale' Archie Comics CW Pilot Casts Its Betty Cooper & Jughead Jones“. Deadline Hollywood. Посетено на February 3, 2017.
 14. McNary, Dave (May 31, 2018). „Film News Roundup: Haley Lu Richardson-Cole Sprouse's Five Feet Apart Set for March Release“. Variety. Посетено на November 2, 2018.
 15. Wiseman, Andreas (January 21, 2020). 'Riverdale' & 'Five Feet Apart' Star Cole Sprouse To Star In & Produce Podcast Thriller 'Borrasca'. Deadline Hollywood. Посетено на January 22, 2020.
 16. Squires, John (January 21, 2020). „Cole Sprouse Will Star in Eight Episode Podcast Series "Borrasca" from "Haunting of Hill House" Writer“. Bloody Disgusting. Посетено на January 22, 2020.
 17. Sinha, Charu (January 22, 2020). „Cole Sprouse Enters the Podcasting Boom With New Fiction Podcast Borrasca“. Vulture. Посетено на January 22, 2020.
 18. 18,0 18,1 Sprouse, Cole (November 9, 2011). „Big Guns“. Cole Sprouse Photography. Архивирано од изворникот на May 15, 2012. Посетено на March 19, 2012.
 19. „Dylan And Cole Sprouse Just Graduated From NYU And Our Childhood Is Over“. MTV News (англиски). Посетено на October 25, 2017.
 20. „Cole Sprouse Would Likely Be In A Basement Sifting Through Artifacts Right Now, If It Wasn't For "Riverdale". BuzzFeed (англиски). Посетено на February 27, 2018.
 21. News, A. B. C. (November 15, 2017). „5 things to know about 'Riverdale' star Cole Sprouse“. ABC News (англиски). Посетено на February 27, 2018.
 22. Late Night with Stephen Colbert. CBS. November 1, 2018.
 23. „Site Launched“. Cole Sprouse Photography. August 26, 2011. Архивирано од изворникот на August 12, 2012. Посетено на October 3, 2011.
 24. Oribe, Dina Gregg using CHANEL Les Beiges ,Cole Sprouse,De Elizabeth,Kirby Marzec,Whitney Schield using. „Cole Sprouse and Hermione Corfield Teamed Up for an Epic Collaboration“. Teen Vogue (англиски). Посетено на October 25, 2017.
 25. Marine, Brooke. „Cole Sprouse Continues To Be the Hottest Photographer of the Moment“. W Magazine (англиски). Посетено на October 25, 2017.
 26. „Cole Sprouse Dishes About Working With Kendall Jenner“. M Magazine. May 15, 2017. Посетено на October 25, 2017.
 27. „Cole Sprouse took the most ethereal photos of Sophie Turner because Jughead is a legit fashion photographer“. HelloGiggles (англиски). July 11, 2017. Посетено на October 25, 2017.
 28. „Diary of a Sex Addict – Cast, Crew, Director and Awards“. The New York Times. 2010. Архивирано од изворникот на November 5, 2012. Посетено на September 22, 2011.
 29. I Saw Mommy Kissing Santa Claus. Regent Entertainment. 
 30. Apple Jack. Tranquility Pictures. 
 31. „Just 4 Kicks – Cast, Crew, Director and Awards“. The New York Times. 2010. Архивирано од изворникот на November 6, 2012. Посетено на December 21, 2011.
 32. The Heart Is Deceitful Above All Things. Palm Pictures. 
 33. „Holidaze: The Christmas That Almost Didn't Happen - Cast, Crew, Director and Awards - NYTimes.com“. New York Times. 2010. Посетено на December 21, 2011.
 34. „The Prince and the Pauper“. Official Sprouse Bros Website. 2011. Архивирано од изворникот на January 18, 2010. Посетено на December 18, 2011.
 35. Kung Fu Magoo. Classic Media. 2009. Архивирано од изворникот на October 6, 2014. Посетено на December 21, 2011.
 36. Hipes, Patrick (April 12, 2018). „Haley Lu Richardson To Star With Cole Sprouse In 'Five Feet Apart'. Deadline Hollywood. Посетено на June 20, 2018.
 37. The Suite Life Movie – Dylan Sprouse Bio“. Disney Channel Medianet. Disney – ABC Television Group. 2011. Архивирано од изворникот на October 1, 2012. Посетено на December 17, 2011.
 38. That's So Suite Life of Hannah Montana. Buena Vista Home Entertainment. Archived from the original on October 14, 2011. https://web.archive.org/web/20111014221926/http://disneydvd.disney.go.com/thats-so-suite-life-of-hannah-montana-mixed-up-mashed-up-edition.html. Retrieved December 25, 2011. 
 39. Disney – ABC Television Group. ""Wizards on Deck with Hannah Montana," the Triple Crossover Event of Summer, Premieres Friday, July 17 on Disney Channel". Соопштение за печат.  посет. 7 декември 2011 г
 40. „YoungStar Awards (1999)“. IMDb. Посетено на October 3, 2011.
 41. „Blockbuster Entertainment Awards (2000)“. IMDb. Посетено на October 3, 2011.
 42. „2000 MTV Movie Awards – Past Movie Awards- Awards Show Highlights and Winners“. MTV.com. Посетено на October 3, 2011.
 43. „21st Annual Award“. Young Artist Awards. Архивирано од изворникот на July 19, 2012. Посетено на October 3, 2011.
 44. „27th Annual Young Artist Awards – Nominations“. Young Artist Awards. Архивирано од изворникот на July 4, 2010. Посетено на October 3, 2011.
 45. „Host/Nominees Release – Nickelodeon Kids' Choice Awards 2007 Press Kit“. 2007. Посетено на October 3, 2011.
 46. „28th Annual Young Artist Awards – Nominations“. Young Artist Awards. Архивирано од изворникот на March 31, 2014. Посетено на October 3, 2011.
 47. „Nickelodeon Kids' Choice Awards 2008 Press Kit – Host and Nominees“. Посетено на October 3, 2011.
 48. „Nickelodeon Kids' Choice Awards 2009 Press Kit – Nominees“. Посетено на October 3, 2011.
 49. „Nickelodeon Kids' Choice Awards 2010 Press Kit – Host and Nominees“. Посетено на October 3, 2011.
 50. „2011 Nickelodeon's Kids Choice Awards Press Kit – Host and Nominees“. Посетено на October 3, 2011.
 51. Rubin, Rebecca; Knapp, JD (August 13, 2017). „Teen Choice Awards 2017: 'Riverdale,' Fifth Harmony Shut Out Competition“. Variety. Choice drama TV actor: ... Cole Sprouse – "Riverdale"
 52. „Movie of 2018 - People's Choice Awards: 'Black Panther,' 'This Is Us' Among Nominees“. The Hollywood Reporter (англиски). Посетено на 2019-11-23.
 53. McNary, Dave (March 15, 2018). 'Black Panther,' 'Walking Dead' Rule Saturn Awards Nominations“. Variety. Архивирано од изворникот на March 16, 2018. Посетено на March 15, 2018.
 54. Ramos, Dino-Ray (August 12, 2018). „Teen Choice Awards: 'Riverdale', 'Infinity War', 'Black Panther' Among Top Honorees – Full Winners List“. Deadline Hollywood. Посетено на August 12, 2018.
 55. „People's Choice Awards: 'Avengers: Endgame' Named Best Movie“. The Hollywood Reporter (англиски). Посетено на 2019-11-23.
 56. Mancuso, Vinnie (16 July 2019). 'Avengers: Endgame', 'Game of Thrones' Lead the 2019 Saturn Awards Nominations“. Collider. Посетено на 16 July 2019.
 57. Moreau, Jordan (19 June 2019). 'Avengers: Endgame,' 'Riverdale,' 'Aladdin' Top 2019 Teen Choice Award Nominations“. Variety (англиски). Посетено на 19 July 2019.
 58. . 
 59. . 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]