Колоратура (опера)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бартоломео Назари - Портрет на Фаринели 1734 - Кралскиот колеџ за музика во Лондон

Колоратура (опера) - детално орнаментирана вокална музика со пеење високо и ниско по скалата, со широки мелодични скокови и многу брзи премини по слог, кои се користат и за прикажување на зголемената емоционална состојба на ликот и за прикажување на „атлетската“ виртуозност на пејачот. Многу луѓе би го опишале ова како „типично оперско пеење“.[1].


Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]