Колонија (Понпеј)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За главниот град на Јап видете Колонија.
Поглед кон Колонија.
Карта на Понпеј.

Колонија (Kolonia) е гратче во сојузната држава Понпеј во Микронезија. Колонија е главен град на Понпеј и поранешен главен град на Микронезија до 1989 кога бил заменет од Паликир.

Карактеристики[уреди | уреди извор]

Колонија се наоѓа во централниот дел на Понпеј. Порано бил дел од општината Нет, но денес е посебна административна единица. Според податоците од 2010 година гратчето има 6.068 жители.[1] Колонија е најнаселен центар на Понпеј и е трговски центар на островот. Колонија зазема 1.5 километри квадратни.Колонија низ историјата била под германска, јапоснка и американска управа. Со независноста на Микронезија, градот е под микронезиска управа.

Клима[уреди | уреди извор]

Климатски податоци за Колонија
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Прос. висока °C (°F) 29
(84)
29
(84)
29
(85)
29
(85)
29
(85)
29
(85)
30
(86)
30
(86)
30
(86)
30
(86)
29
(85)
29
(84)
29.3
(85.1)
Прос. ниска °C (°F) 26
(78)
26
(78)
26
(79)
26
(78)
26
(78)
25
(77)
24
(76)
24
(76)
24
(76)
24
(76)
25
(77)
26
(78)
25.2
(77.3)
Прос. врнежи см (ин) 30
(11.9)
26
(10.3)
35
(13.9)
45
(17.8)
50
(19.7)
43
(17.1)
45
(17.6)
42
(16.5)
40
(15.8)
42
(16.5)
41
(16.3)
43
(17)
482
(190.4)
Извор: Weatherbase [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 2010 FSM Census of Population and Housing
  2. „Weatherbase: Historical Weather for Kolonia, Federated States of Micronesia“. Weatherbase. 2011. http://www.weatherbase.com/weather/weather.php3?s=84319&refer=wikipedia.  Retrieved on November 24, 2011.

Поврзано[уреди | уреди извор]