Колонија (Понпеј)

Од Википедија — слободната енциклопедија
За главниот град на Јап видете Колонија.
Поглед кон Колонија.
Карта на Понпеј.

Колонија (Kolonia) е гратче во сојузната држава Понпеј во Микронезија. Колонија е главен град на Понпеј и поранешен главен град на Микронезија до 1989 кога бил заменет од Паликир.

Особености[уреди | уреди извор]

Колонија се наоѓа во централниот дел на Понпеј. Порано бил дел од општината Нет, но денес е посебна административна единица. Според податоците од 2010 година гратчето има 6.068 жители.[1] Колонија е најнаселен центар на Понпеј и е трговски центар на островот. Колонија зазема 1.5 км2.Колонија низ историјата била под германска, јапоснка и американска управа. Со независноста на Микронезија, градот е под микронезиска управа.

Клима[уреди | уреди извор]

Климатски податоци за Колонија
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Прос. висока °C (°F) 29
(84)
29
(84)
29
(85)
29
(85)
29
(85)
29
(85)
30
(86)
30
(86)
30
(86)
30
(86)
29
(85)
29
(84)
29.3
(85.1)
Прос. ниска °C (°F) 26
(78)
26
(78)
26
(79)
26
(78)
26
(78)
25
(77)
24
(76)
24
(76)
24
(76)
24
(76)
25
(77)
26
(78)
25.2
(77.3)
Прос. врнежи мм (ин) 302
(11.9)
262
(10.3)
353
(13.9)
452
(17.8)
500
(19.7)
434
(17.1)
447
(17.6)
419
(16.5)
401
(15.8)
419
(16.5)
414
(16.3)
430
(17)
4.833
(190,4)
Извор: Weatherbase [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2010 FSM Census of Population and Housing“. Архивирано од изворникот на 2012-03-22. Посетено на 2012-04-06.
  2. „Weatherbase: Historical Weather for Kolonia, Federated States of Micronesia“. Weatherbase. 2011. Посетено на November 24, 2011.

Координати: 6°57′50″N 158°12′29″E / 6.96389° СГШ; 158.20806° ИГД / 6.96389; 158.20806

Поврзано[уреди | уреди извор]