Коломна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед кон центарот на Коломна
Коломна
Грбот на Коломны
Грбот на Коломны
грб
Површина
 - Вкупно

65.1 км2
Население

 - Град (2006)


148,000

Часовен појас Москва: UTC+3
ГШ/ГД

55°05′С, 38°47′И

Коломна (руски: Коломна) — град во Русија. Население: 148,000 (2006). Градот е административен центар на Коломенский район.

Градот бил основан во 1177.