Колмар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Колмар
Грб на Колмар
Колмар is located in Германија
Колмар
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Хорст-Херцхорн
Градоначалник Јенс Брокмилер
Основни податоци
Површина 32,82 км2
Надм. височина 0 м
Население 1.730 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25377
Повик. бр. 04124, 04128
Портал www.amt-horst-herzhorn.de
Местоположба на Колмар во рамките на округот Штајнбург
Карта
Координати 53°45′N 9°30′E / 53.750° СГШ; 9.500° ИГД / 53.750; 9.500Координати: 53°45′N 9°30′E / 53.750° СГШ; 9.500° ИГД / 53.750; 9.500

Колмар (германски: Kollmar) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]