Колкапируа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Колкапируа
Colcapirhua
Qullqapirwa
град
Колкапируа is located in Боливија
Колкапируа
Колкапируа
Местоположба во Боливија
Координати: 17°25′00″S 66°15′00″W / 17.41667° S; 66.25000° W / -17.41667; -66.25000Координати: 17°25′00″S 66°15′00″W / 17.41667° S; 66.25000° W / -17.41667; -66.25000
Држава Боливија
ДепартманДепартман Кочабамба
ПокраинаКвилаколо
ОпштинаКолкапитуа
Управа
 • ГрадоначалникЛонгинес Ногалес Фуентес (2007)
Надм. вис.&100000000000024970000002.497 м
Население (2001)
 • Вкупно41.637
Часовен појас-4 (UTC-4)

Колкапируа (шпански: Colcapirhua) или Кулкапирва (кечуански: Qullqapirwa, „место за складирање“)[1] е град во департманот Кочабамба во централна Боливија. Градот е седиште на општината Колкапируа во покраината Квилаколо. Градот се наоѓа на 2.497 метри надморска височина. Според податоците од 2001 година, градот има население од 41.637 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]