Колеџ (филм од 1927)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Колеџ“ (англиски: College) — американски филм од 1927 година, во режија на Бастер Китон и Џејмс В. Хорн. Главните улоги ги толкуваат: Бастер Китон, Ен Корнвол и Харолд Гудвин.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Во своето обраќање по повод завршувањето на средното училиште, Роналд ги фали книгите и го осудува спортот, а неговата девојка Мери го осудува неговиот став. Тој се плаши да не ја загуби девојката поради соперникот Џеф и решава да се запише на колеџ и да се посвети на спортските активности.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]