Колвил (проток)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Колвил is located in Окленд
Колвил
Колвил

Колвил (англ. Colville Channel) е еден од трите протоци што го поврзува заливот Хаураки со Тихиот Океан североисточно од Окленд, Нов Зеланд.[1] Ова е најисточниот проток, сместен помеѓу јужниот крај на Големиот Препречен Остров и ‘ртот Колвил на северниот завршеток на полуостровот Коромандел. Во средината на каналот се наоѓа малечкиот Каналски Остров.

Другите два протока се Кредок и Џелико.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Топоними: За каналот Колвил“. Новозеландска географска база на топоними. Земјишни информации Нов Зеланд. Посетено на 12 април 2010. (англиски)Координати: 36°23′31″ S; 175°25′34″ E / 36.392° S; 175.426° E / -36.392; 175.426