Коландсо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Замокот Леке, 13 јули 2006 година
Замокот Леке, 13 јули 2006 година

Коландсо е остров во езерото Венерн во Шведска. Со површина од 56,78 км тој е втор по големина остров во езерото по Торсо. Тоа е најсеверниот дел од општината Лидкопинг. Коландсо и околниот архипелаг имаат околу 1.100 жители.[1]

Поради својата локација и неговите атракции како замокот Леке, островот е популарна туристичка дестинација.

Рибарското село Спајкен
Рибарското село Спајкен

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Statistisk årsbok 2011“ (PDF) (Swedish). Statistics Sweden. стр. 12. Архивирано од изворникот (PDF) на 5 July 2011. Посетено на 5 July 2011.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)