Коладо де Контрерас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Коладо де Контрерас
Надворешност на парохиската црква Коладо Контрерас
Надворешност на парохиската црква Коладо Контрерас

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаКоладо де Контрерас
Површина
 • Вкупна18 км2 (7 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно179[1]
 • Густина13,7/км2 (350/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Коладо де Контрерас — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт


Координати: 40°53′N 4°56′W / 40.883° СГШ; 4.933° ЗГД / 40.883; -4.933