Коладо дел Минон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Коладо дел Мирон
Црква Коладо дел Мирон
Црква Коладо дел Мирон

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаКоладо дел Минон
Површина
 • Вкупна4 км2 (2 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно32[1]
 • Густина14,0/км2 (400/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Коладо дел Минон — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт


Координати: 40°33′N 5°21′W / 40.550° СГШ; 5.350° ЗГД / 40.550; -5.350