Кокосови Острови

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Кокосовите Острови)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Кокосови Острови
Знаме Грб
ГеслоMaju Pulu Kita  (малајски)
„Нашиот развиен остров“
Главен градВест Ајленд
Најголем село Бантам (Хоум Ајленд)
Службен јазик англиски (дефакто)
Демоним
  • Кокосовци
  • Кокосовоостровјани
Уредување дедерална уставна монархија
 •  Монарх Елизабета II
 •  Претседател на грофството Ајндил Минком
територија на Австралија
 •  припоени од
Британската империја

1857 
 •  предадени во
надлежност на Австралија

1955 
Површина
 •  Вкупна 14 км2 
 •  Вода (%) 0
Население
 •  проценка за јули 2009 г. 596[1] (241)
 •  Густина 43 жит/км2 (н/п)
Валута австралиски долар (AUD)
Часовен појас CCT (UTC+06:30)
НДД .cc
Повик. бр. 61 891
Кокосови О-ви се наоѓа во Индиски Океан
Кокосови О-ви
Местоположба на Кокосовите Острови во Индискиот Океан.


Територијата на Кокосовите Острови или Килиншки Острови (англ. Cocos (Keeling) Islands) се територија на Австралија кои се со самоуправа. Оваа земја се состои два атола и дваесет и седум корални острови. Островите се наоѓаат во Индискиот Океан и на пола пат од Австралија и Шри Ланка.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]