Когнитивна дисонанца

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Когнативна дисонанца)
Прејди на: содржини, барај

Когнитивна дисонанца (спознателна неслога) — судир во свеста, конфликт на две или повеќе нескладни верувања, идеи, убедувања или ставови, и создава непријатно чувство кај поедидецот.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]