Кога Ниче плачеше (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Кога Ниче плачеше е независен филм издаден во 2007 година. Главните улоги ги толкуваат Арман Асанте, Бен Крос и Кетрин Виник. Филмот е адаптација на истоимената новела на Ирвин Јалом. Режисер е Пинчес Пери. Филмот верно ја следи приказната на книгата, но ни двете дела не се целосно засновани на реалноста.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Филмот е за терапевтската средба помоѓеу германскиот филозов Фридрих Ниче и австрискиот доктор Џозев Бројер. Иако главните ликови во филмот (и книгата) и некои факти се вистинити, сепак главниот заплет околу оваа средба никогаш не се случил и е целосна фикција.