Ковен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ковен е собир на вештерки.

Зборот ковен во голема мера остана неискористен во англискиот јазик до 1921 година кога Маргарет Мареј ја промовирала идејата дека сите вештерки во Европа се состанувале во групи од тринаесет кои ги нарекувале "ковени".[1]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Murray, Margaret (1921). The Witch Cult in Western Europe: A Study in Anthropology.