Коваланка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Коваланка
Село
Poland adm location map.svg
Red pog.svg
Коваланка
Координати: 51°23'6"N, 20°59'16"E / 51.38500°N 20.98778°E / 51.38500; 20.98778
Земја Poland Полска
Војводство Мазовско
Округ Радом
Општин Валано

Коваланка  [kɔvaˈlanka] е село во административниот округ на општина Валано, во рамките на округот Радом,Мазовско Војводство,во источно-централна Полска.Тоа се наоѓа на околу 13 километри (8 милји) западно од Радом и 93 километри (58 милји) јужно од Варшава.

Наводи[уреди | уреди извор]