Кобленц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кобленц
Koblenz im Buga-Jahr 2011 - Deutsches Eck 01.jpg
Знаме на Кобленц
Грб на Кобленц
Недостасуваат координати!
Управа
Земја Германија
Покраина Неважечка покраина: „Rhineland-Palatinate“
Округ Урбан округ
Градоначалник David Langner (СДП)
Основни податоци
Површина 105,02 км2
Надм. височина 64,7 м
Население 114.024 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 1.086 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KO
Пошт. бр. 56001–56077
Повик. бр. 0261
Портал koblenz.de
Location of Koblenz in Rhineland-Palatinate
Карта

Кобленц ( германски: врска=| За овој звук ; француски: Coblence ), напишан Кобленц [2] пред 1926 година, е германски град кој се наоѓа на двете брегови на Рајна, каде што се приклучува Мозел .

Кобленц бил основан како римско воено место од страна на Друзус околу 8 п.н.е. Неговото име потекнува од латинскиот (ad) cōnfluentēs , што значи "(на) вливот " [3] од двете реки. Вистинското прилепување денес е познато како " германско катче ", симбол на обединување на Германија, во кое е прикажана коњската статуја на царот Вилијам I. Градот ја прослави својата 2000-годишнина во 1992 година.

По Мајнц и Лудвигсхафен на Рајна, тоа е трет по големина град во Рајнска област-Пфалц, со население од околу 112.000 (2015). Кобленц лежи во Рајнската област .

Историја[уреди | уреди извор]

Кобленц во 16 век
Палата на архиепископите-избори на Трир .
Јозеф Фридрих Матеше во 1923 година во Кобленц за краткотрајната Рајска Република

Античка ера[уреди | уреди извор]

Околу 1000 п.н.е., раните утврдувања биле подигнати на ридот Фестунг Ехренбрејтштајн на спротивната страна на Мозел. Во 55 п.н.е., римските војници под команда на Јулиј Цезар стигнале до Рајна и изградиле мост меѓу Кобленц и Андернах . Околу 9 п.н.е., "Кастелум Апуд Конфлуентес", бил едно од воените постави формирани од страна на Друз .

Остатоци од голем мост изграден во 49 година од страна на Римјаните се уште се видливи. Римјаните изградија два замоци како заштита на мостот, еден во 9 н.е., а друг во 2 век, а вториот беше уништен од страна на Франките во 259 година. Северно од Кобленц бил храм на Меркур и Розмерта (Гал-римско божество), кој останал во употреба до 5 век.

Мапа на регионот Кобленц.

Среден век[уреди | уреди извор]

Со падот на Западното Римско царство, градот бил освоен од Франките и станал кралско седиште. По поделбата на царството на Карло Велики, таа била вклучена во земјите на неговиот син Луј Побожен (814). Во 837 година, таа била доделена на Чарлс Лорд, а неколку години подоцна, овде, наследниците на каролинзите разговарале за тоа што требало да стане Договорот од Вердун (843), со кој градот станал дел од Лотарингија под Лотаир I. Во 860 и 922, Кобленц било сцена на црковни синоди. На првиот синод, кој се одржа во Црквата на Пресвета Богородица, се случило помирувањето на Луис Германецот со неговиот полубрат Чарлс Лорд. Градот бил отпуштен и уништен од страна на Норчениците во 882 година. Во 925 година, тој станал дел од источното германско кралство, подоцна Светото римско царство .

Тврдина (Festung) Ehrenbreitstein во позадина.

Современа ера[уреди | уреди извор]

Градот бил член на лига на реениските градови кои се кренале во 13 век. Тевтонските витези го основале Bailiwick од Кобленц околу или околу 1231 година. Кобленц постигнал голем просперитет и продолжил да напредува сѐ додека катастрофата на Триесетгодишната војна не доведе до брзо опаѓање. По Филип Кристофер, изборник на Трир, го предал Еренбрејтштајн на Французите, градот добил царски гарнизон во 1632 година. Сепак, оваа сила наскоро беше протерана од страна на Швеѓаните, кои пак пак го предале градот на Французите. Кралските сили конечно успеале да ја преземат од невреме во 1636 година.

Во 1688 година, Кобленц бил под опсада на францускиот под Маршал де Буфлерс, но тие само успеале да го бомбардираат Стариот град ( Алтштат ) во рушевини, уништувајќи ги меѓу другите градби Салата на старите трговци ( Kaufhaus ), која била обновена во нејзината сегашна форма 1725. Градот бил резиденција на архиепископските избирачи на Трир од 1690 до 1801 година.

Од 2010 година, жичарницата Кобленц е најголемата германска авионска трамвајка
Тврдината Ehrenbreitstein како што се гледа од Кобленц.
HDR Панорама на Кобленц од Меттерних.
Најголеми групи на странски жители
Националност Население (2017)
врска=|граничник  Турција 1,505
врска=|граничник  Полска 1,278
врска=|граничник  Бугарија 996
врска=|граничник  Романија 780
врска=|граничник  Украина 627
врска=|граничник  Италија 613
врска=|граничник  Русија 600
врска=|граничник  Сирија 595

Главни знаменитости[уреди | уреди извор]

Утврдени градови[уреди | уреди извор]

Бомбардирањето на американските воздухопловни сили во 1944 година
Панорамски поглед на Кобленц со споменик на Deutsches Eck

Други знаменитости[уреди | уреди извор]

Во поблискиот дел на Кобленц стојат неколку згради кои имаат историски интерес. Меѓу нив, во близина на точката на вливање на реките, се истакнува базиликата Св. Кастор или Касторкирче, посветена на касторот Карден, со четири кули. Црквата е основана во 836 година од страна на Луј Побожен, но сегашната романескна зграда била завршена во 1208 година, готски засводен покрив кој датира од 1498 година. Пред црквата Св. Кастор стои фонтана, подигната од Французите во 1812 година, со натпис за да ја одбележи инвазијата на Наполеон на Русија. Недолго потоа, руските трупи го окупираа Кобленц; и свештеничкиот свештеник, нивниот командант, со иронија ги додал овие зборови: "Ву и притворени, командантот го преживеа де ла Вила де Коблент: Јануари 1, 1814"

Во овој квартал на градот, исто така, е Црквата на Пресвета Богородица, парична казна црква (наосот 1250 година, хорот 1404-1431) со возвишени доцна романескни кули; замокот на избирачите на Трир, подигнат во 1280 година, кој сега ја содржи општинската галерија на слики; и семејната куќа на Меттерних, каде што принцот Метерних, австрискиот државник, е роден во 1773 година. Исто така забележлива е црквата Св. Флоријан, со две кули фасада од ц. 1110.

Поранешниот језуитски колеџ е барокна градба на Џеј Себастијани (1694-1698) која служи како сегашна Градска сала.

Во близина на Кобленц е замокот Ланец во близина на Лахштајн, отворен за посетителите од 1 април до 31 октомври.

Градот е близу до Земјата од бронзеното време во Голиринг, можна е карактеристика на Урнфилд изградена пред околу 3000 години.

Изборна палата[уреди | уреди извор]

Во современиот дел од градот се наоѓа палатата ( Residenzschloss ), со еден фронт гледа кон Рајна, а другиот во Нојштат. Изграден е во 1778-1786 од страна на Клеменс Венцелаус, последниот избраник на Трир, по дизајн на францускиот архитект премиер д-р Икскард. Во 1833 година, палатата се користела како касарна и станала терминал за оптичкиот телекомуникациски систем што потекнувал од Потсдам. Денес, поранешната палата на електоратот е музеј. Меѓу другите експонати, содржи и некои гобеленски таписерии. Од неа се протегаат некои градини и шеталишта (Кајзерин Аугуста Алагени) долж брегот на Рајна, а во нив е споменик на поетот Макс фон Шенкендорф . Статуата на царицата Августа, чија омилена резиденција беше Кобленц, стои на Лујенплац.

Инкорпорирани села[уреди | уреди извор]

Порано посебни села сега се вградени во јурисдикцијата на градот Кобленц

Датум Село Површина Датум Село Површина
1 јули 1891 година Нојендорф и Лицел 547 hectares (2.11 ми) 7 јуни 1969 година Кеселхајм ?
1 април 1902 година Moселвеис 382 hectares (1.47 ми) 7 јуни 1969 година Капелен-столзенфелс ?
1 октомври 1923 година Валершеим 229 hectares (0.88 ми) 7 ноември 1970 година Аренбергимендорф ?
1 јули 1937 година Астерштајн (дел од Пфафендорф) ? 7 ноември 1970 година Арцхеим 487 hectares (1.88 ми)
1 јули 1937 година Ехренбреистеин 120 hectares (0.46 ми) 7 ноември 1970 година Бубенхајм 314 hectares (1.21 ми)
1 јули 1937 година Хорхеим 772 hectares (2.98 ми) 7 ноември 1970 година Гилс и Бишолдер ?
1 јули 1937 година Метерних 483 hectares (1.86 ми) 7 ноември 1970 година Леј ?
1 јули 1937 година Ниедерберг 203 hectares (0.78 ми) 7 ноември 1970 година Рубенах ?
1 јули 1937 година Пфафендорф и Астерштајн 369 hectares (1.42 ми)

Економија[уреди | уреди извор]

Кобленц, како што се гледа од Меѓународната вселенска станица
Пивоварог Кенигсбахер

Кобленц е главно седиште на трговијата со вино од Moсел и Рехних, а исто така има и голем бизнис во извозот на минерални води. Неговите производи вклучуваат автомобилски делови (системи за сопирање - TRW Automotive, гасни пружини и хидраулични вибрациони амортизери - Stabulus ), алуминиумски калеми ( Aleris Aluminium ), пијана, хартија, картон, машини, чамци и баржи. Од 17-от век, таа е дом на пиварницата Königsbacher (Стара пиварница во центарот на градот Кобленц, а сега и во Кобленц-Столценфелс). Ова е важен транзитен центар за железницата Рајна и за навигацијата Рајна.

Седиштето на командата на германските армиски сили се наоѓа во градот.

Од 19 септември 2012 година е во употреба логистички центар на Амазон . [4] Се наоѓа на околу 15 kiloметарs (49,213 ст) надвор од градот во Autobahnkreuz Kобленц.

Транспорт[уреди | уреди извор]

Мапа на патот
Карта на железници во поголем Кобленц

Образование[уреди | уреди извор]

Во кампусот Кобленц на Универзитетот Кобленц и Ландау се наоѓа во градот. На Универзитетот за применети науки Кобленц ( германски : Hochschule Koblenz ) исто така се наоѓа во градот.

Близначки градови - збратимени градови[уреди | уреди извор]

Кобленц е збратимен со: [5]

Популарна култура[уреди | уреди извор]

Детската играчка Јо-Јо беше наречена Кобленц (Кобленц) во Франција од 18 век, осврнувајќи се на голем број благородни француски емигранти кои живееле во градот. [6]

Значајни луѓе[уреди | уреди извор]

 • Катинина Бучисер (1789-1828), оперски сопран и актерка
 • Макс фон Лау (1879-1960), физичар, ја доби Нобеловата награда за физика во 1914 година
 • Мило Емил Халбер (1910-1978), уметник
 • Валери Жискар дестен (1926-), претседател на Франција од 1974 до 1981 година
 • Томас Андерс (1963), популарен германски пејач, водечки пејач на дуото Modern Talking

Референци[уреди | уреди извор]

    "Кобленц"   . Енциклопедија Британика . 6 (11-ти ед. ). Универзитетот Кембриџ . стр.   621-622. 

Белешки[уреди | уреди извор]

 1. „Општини во Германија по население на 31 декември 2018 г.“. Сојузна статистичка служба на Германија. 2018.  (германски)
 2. Other historical spellings include Covelenz and Cobelenz. In the local dialect the name is Kowelenz.
 3.  Coblenz“. Енциклопедија Британика (XI) 6. (1911). Cambridge University Press. (англиски)
 4. http://www.rhein-zeitung.de/regionales_artikel,-Bei-Amazon-in-Koblenz-arbeiten-bald-3000-Leute-_arid,494182.html (Rhein-Zeitung newspaper, in German language)
 5. „Städtepartnerschaften von Koblenz“ (German). Stadt Koblenz. конс. 2015-02-18. 
 6. „Archived copy“. Архивирано од изворникот на 2008-05-13. конс. 2010-01-17.  National Yo-Yo Museum, California

Библиографија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]